Strona główna
 
Jak nauczyć się
szybkiego pisania?

 
Programy
 
Test prędkości online
 
Linki
 
Księga gości
 
Autor strony

 
PO CO PISAĆ BEZWZROKOWO?

Pisanie na klawiaturze bezwzrokowo i dziesięcioma palcami jest, jak już wspomniałem we wstępie, bardzo szybkie i wygodne. Rozpowszechniona metoda "hunt and peck" (pisania z patrzeniem na klawiaturę, zwykle dwoma palcami) pozwala osiągać prędkości podobne jak przy pisaniu długopisem na papierze - około 150 znaków na minutę. Kilka tygodni treningu pisania bezwzrokowego pozwala bez trudu znacznie przekroczyć tą prędkość, a w dalszej perspektywie pisać dwa, lub nawet trzy razy szybciej. Są osoby osiągające prędkości rzędu 500 znaków na minutę i więcej (rekord świata wynosi ponad 1000). Jeśli zaś chodzi o wygodę i ergonomię, to znajdujemy w tej dziedzinie kolejny argument "za". Pisząc bezwzrokowo, nie musimy spoglądać bez przerwy na przepisywany tekst, a dzięki temu będziemy działać znacznie sprawniej. Bardziej równomierne używanie palców i brak konieczności poruszania ramionami uchronią nas przed zmęczeniem i nadwerężeniami. Jak widać, pisanie bezwzrokowe ma same zalety!

TRYB NAUKI SZYBKIEGO PISANIA

Zapewne widziałeś nieraz, jak ktoś - być może twój kolega lub koleżanka, albo sekretarka w twojej firmie - wpisuje dane z zawrotnie dużą szybkością, za pomocą komputera czy też maszyny do pisania. Być może pomyślałeś w tamtej chwili, że ta umiejętność jest bardzo trudna. Jednak zapewniam cię, że jest inaczej. Absolutnie każdy może nauczyć się szybkiego pisania na klawiaturze, jeśli tylko będzie uczyć się tego w odpowiedni sposób.

Najpierw, spójrz na rysunek poniżej:

klawiatura

Przedstawia on typową klawiaturę (a konkretnie tzw. część alfanumeryczną, przeznaczoną do pisania) i sposób, w jaki należy trzymać palce nad klawiszami. Palce lewej ręki znajdować się powinny nad klawiszami a, s, d oraz f, a prawej nad j, k, l oraz ";". Po wciśnięciu któregoś z pozostałych klawiszy, palec powiniem powrócić na swoją standardową pozycję w środkowym rzędzie. Kciuki zajmują się altem i spacją.

Jak łatwo się domyślić, kolory mówią, którymi palcami powinno się uderzać poszczególne klawisze. Na przykład: lewy serdeczny wciska x, s, w i 3, a prawy wskazujący n, m, h, j, y i tak dalej. W trakcie nauki będziesz musiał po prostu zapamiętać, gdzie leży jaki klawisz (ze względu na to, że nie będziesz patrzeć na klawiaturę), ale ułatwią ci to ćwiczenia z odpowiednimi programami. Na tej stronie, w dziale Programy znajdują się właśnie takie aplikacje, jakich potrzebujesz: Mistrz Klawiatury, Mistrz Klawiatury II, Q-typing, Kurs Szybkiego Pisania na Klawiaturze (KSPNK), Accu-Type 4, Klawisz 2000 i inne. We wspomnianym dziale zamieściłem także ich opisy i poradniki, jak ćwiczyć, aby osiągnąć mistrzostwo. Po około tygodniu-dwóch regularnych ćwiczeń z jednym z tych programów, na pewno uda ci się już "oswoić" z całą klawiaturą i będziesz wciskać klawisze odruchowo, zamiast świadomie przypominać sobie ich pozycje.

Będziesz mógł już wtedy przepisywać zwyczajne teksty bez patrzenia na klawiaturę. Przećwiczysz to w dziale Test prędkości online, gdzie znajdziesz odpowiedni do tego materiał. Przy okazji zmierzysz swoją prędkość pisania. W ciągu kilku tygodni powinieneś osiągnąć wyniki ok. 200 znaków na minutę (czyli ponad trzy znaki na sekundę!).

RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ

Zanim jednak rozpoczniesz korzystanie z programów, które wymieniłem wcześniej, powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach. Najpierw przypatrz się warunkom, w jakich pracujesz przy komputerze. Aby dobrze pisać, powinieneś przybrać postawę swobodną, lecz wyprostowaną. Pomoże ci w tym dobranie odpowiedniego krzesła; oczywiście najlepiej, aby miało regulowaną wysokość oparcia. Dostosuj ją tak, aby oczy mieć nieco powyżej środka ekranu. Przedramiona powinny leżeć poziomo, aby ręce się nie męczyły. Pamiętaj też, aby ewentualny tekst, który wpisujesz do komputera był dobrze oświetlony.

Upewnij się też, że masz odpowiednią klawiaturę, nadającą się do pisania. Oczywiście, każda się do tego nadaje; jednak są wśród nich lepsze i gorsze. Najlepiej mieć nowoczesną, tak zwaną klawiaturę ergonomiczną, która nie pozwala rękom szybko się zmęczyć. Dobra klawiatura powinna posiadać podstawkę na nadgarstki, może być "złamana" w połowie dla lepszego ułożenia rąk. Należy też zwrócić uwagę na to, aby przyciski były nisko osadzone (niezbyt wysokie), dawały się lekko wciskać i nie hałasowały podczas używania. Niebagatelną rolę odgrywa też rozmieszczenie klawiszy. Przykładowo: im dłuższy klawisz backspace, tym lepszy, bo łatwiej po prostu w niego trafić.

Na rozpoczęcie kursu szybkiego pisania warto wybrać odpowiedni czas. Powinien to być taki okres, w którym masz możliwość regularnego ćwiczenia. Dzięki temu nie stracisz formy. Poświęcaj co najmniej 20 minut dziennie na doskonalenie pisania. Rób to jednak wtedy, kiedy masz ochotę, a nie wbrew sobie. W czasie kiedy wykonujesz podstawowe ćwiczenia, unikaj pisania dłuższych tekstów (np. wypracowań, referatów) na komputerze, aby nie pisać na klawiaturze dwoma palcami i nie utrwalać złych nawyków. To ważne!

Istnieje kilka zasad, które mówią o tym, jak należy wciskać klawisze. Przede wszystkim, odpowiedniejszym słowem niż "wciskać" jest raczej "uderzać"; a powinno się to robić zdecydowanymi, szybkimi i skutecznymi ruchami palców. Ważne jest zachowanie odpowiedniej rytmiki pisania. Klawisze powinno się uderzać w jednakowych odstępach czasu (niezależnie od trudności tekstu), z podobną siłą. Zwróć też uwagę na prawy klawisz ALT, służący do robienia polskich ogonków. Jeśli znajduje się blisko środka klawiatury - czyli wtedy, gdy masz krótką spację - wciskaj go prawym kciukiem; natomiast leży blisko prawego brzegu, wygodniejsze może być wciskanie go prawym małym palcem. Pamiętaj, że możesz łatwo przybrać właściwą pozycję rąk na klawiaturze bez patrzenia na nią, odnajdując palcami wskazującymi zgrubienia na klawiszach "f" i "j". Naucz się bezwzrokowego pisania nie tylko liter i najważniejszych znaków, jak na przykład kropka czy przecinek. Warto również zakodować sobie w pamięci, gdzie leżą takie przyciski jak nawias, nawias kwadratowy, cudzysłów, ukośnik lub myślnik.

Nie spiesz się podczas pisania. W przeciwnym wypadku popełnisz więcej błędów, co spowoduje, że będziesz musiał często używać klawisza backspace i stracisz sporo czasu. Skup się raczej na tym, aby pisać poprawnie, a nie jak najszybciej. I na koniec, pamiętaj, żeby nie denerwować się i nie zniechęcać, nawet jeśli dopiero zaczynasz zaznajamiać się z klawiaturą. Jeśli będziesz cierpliwy i wytrwały, a podczas ćwiczeń zrelaksowany, szybko osiągniesz dobre wyniki. Ćwiczenie czyni mistrza (klawiatury)!

Teraz wiesz już wystarczająco dużo i najwyższy czas, abyś rozpoczął ćwiczenia! Wejdź zatem do działu Programy.